Przechowywanie

Płyty poliwęglanu komorowego i litego należy umieścić na płaskiej, czystej powierzchni oraz przechowywać w miejscu chronionym przed deszczem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Przechowywać w oryginalnych foliach.

Konstrukcja

Konstrukcja zadaszenia powinna być wykonana ze spadem 10%, aby umożliwić swobodną cyrkulacje powietrza oraz spływ ewentualnie powstałej wilgoci w środku komór.

Krokwie podpierające płyty powinny mieć 60mm szerokości i znajdować się w rozstawie co 70-105cm, aby optymalnie wykorzystać szerokość płyty oraz zapobiec ,,obwieszeniu się” materiału.

Przy zastosowaniu poliwęglanu litego odpowiedni rozstaw krokwi to 50-70cm (w zależności od spadku zadaszenia). Zalecane są dodatkowe, poprzeczne wsporniki między krokwiami. 

Folia ochronna

Po obu stronach arkusza znajduje się folia ochronna. Jedna strona arkusza jest odporna na promieniowanie UV i zawiera specjalne oznaczenia oraz powinna być skierowana do góry podczas montażu. Przed montażem należy oderwać folię ochronną od krawędzi arkusza na odległość umożliwiającą przykręcenie profilu. Całość folii usunąć dopiero po zakończeniu prac instalacyjnych, aby nie uszkodzić płyt.

Zachować szczególną ostrożność przy montażu poliwęglanu litego, nie przesuwać płyt po krokwiach/łatach – płyty należy przenosić.

Poliwęglan lity jest obustronnie odporny na promieniowanie UV. 

Cięcie i wiercenie

Zaleca się cięcie płyt piłą tarczową z jak największa ilością drobnych zębów, tarczą do tworzyw sztucznych lub ostrym nożem. Płyty lite również można ciąć wyrzynarką z brzeszczotem do metalu. Otwory w poliwęglanie komorowym należy wywiercić około 1,5x większe niż średnica wkrętów, z kolei w poliwęglanie litym 2x większe.

Zaleca się, aby otwory pomiędzy ściankami arkuszy wiercić co najmniej 30-40mm od krawędzi arkusza. Przy poliwęglanie komorowym należy wydmuchać powstałe po wierceniu odłamki z wnętrza płyty za pomocą sprężonego powietrza.

Montaż i mocowanie

Płyty należy montować w taki sposób, aby ich kanaliki były ułożone wzdłuż spadu dachu.

Otwarte komory poliwęglanu należy zakleić taśmą paroprzepuszczalną i zamocować profil zamykający U (U6, U10, U16) lub F (F6, F10, F16). Dodatkowo łączenie profili z płytą należy uszczelnić dodatkowo silikonem.

Do łączenia płyt stosuje się poliwęglanowe (H6, H10, H16) lub aluminiowe profile łączące. Do ich montażu zalecane są wkręty samowiercące z podkładkami uszczelniającymi (EPDM). Należy dokręcać wkręty z wyczuciem, tak aby pozostawić luz na rozszerzalność cieplną płyt oraz akcesoriów.

Na każdą krokiew należy nakleić uszczelkę dolną SD-12 z klejem (szer. 60mm) lub inną. Uszczelka ta niweluje ,,strzelanie” poliwęglanu komorowego przy naprężeniu oraz posiada przekrój umożliwiający spływ wody do okapu.

Czyszczenie poliwęglanu litego 

Po zdjęciu folii płyta elektryzuje się, przyciąga brud i kurz. Należy odczekać kilka dni przed czyszczeniem płyt.

Mycie tylko bezdotykowe, myjką ciśnieniową, bez środków czyszczących.

Schemat montażowy poliwęglan komorowy
Schemat poprawnie zamontowanej płyty z poliwęglanu komorowego