• Doświadczenie
    16 lat doświadczenia
  • Gwarnacja
    Jakości wykonania
  • Certyfikat
    ISO 9001:2015

klapa dymowa

Klapy dymowe

Skuteczne metody odprowadzania dymu

Klapy dymowe w świetlikach dachowych

Budynki biurowe i przemysłowe muszą spełniać szereg wymogów związanych z restrykcyjnymi normami przeciwpożarowymi. Klapy dymowe to element wentylacji pożarowej, która pozwala minimalizować straty podczas pożaru, a także zwiększa szanse na skuteczną ewakuację wszystkich osób znajdujących się w środku. Klapy przewietrzające posiadają także szereg funkcji, które okazują się bardzo pożyteczne w codziennej eksploatacji.

Co szczególnie istotne, klapy są projektowane w oparciu o projekt budynku. Dzięki temu, wentylacja pożarowa jest precyzyjnie dostosowana do specyfiki każdego budynku. W produkcji wykorzystywane są wyłącznie wytrzymałe i lekkie materiały, które nie obciążają konstrukcji dachu. Praktycznym rozwiązaniem jest klapa oddymiająca z funkcją wyłazu dachowego, która usprawnia ewentualną ewakuację pracowników oraz ułatwia działania ratownikom i straży pożarnej.

Do czego służą klapy dymowe?

Klapy dymowe służą do bezpiecznego i skutecznego odprowadzania dymu oraz trujących gazów powstałych w wyniku pożaru. Podczas normalnych warunków eksploatacji klapy te mogą pełnić funkcję przewietrzającą oraz doświetlającą pomieszczenia. Specjalizujemy się w prefabrykacji i montażu naświetli dachowych wraz z klapami w nowo wybudowanych obiektach jak również dostosujemy klapy do istniejących już pasm świetlnych.

Na specjalne życzenie Klienta produkujemy także niezależne klapy pełniące funkcję wyłazu dachowego. Zespół naszych wykwalifikowanych projektantów służy fachowym doradztwem w zakresie wyboru najkorzystniejszego dla Państwa rozwiązania. Jesteśmy w stanie dopasować rozmiar, kształt, budowę oraz rodzaj sterowania do określonych wymagań obiektu.

Warto zauważyć, że odpowiednio wykorzystane klapy dymowe gwarantują szereg korzyści w codziennej eksploatacji. Projekt dostosowany do specyfiki budynku staje się elementem poprawiającym wentylację oraz klimatyzację. W czasie pożaru, klapy działają automatycznie. Z kolei w codziennej eksploatacji wykorzystywany jest ręczny system rozszerzania klapy. Przemyślana konstrukcja oraz materiały najwyższej jakości sprawiają, że nawet najsilniejszy wiatr nie zagraża konstrukcji i nie doprowadzi do zamknięcia klapy.

W jaki sposób klapa dymowa ogranicza straty w przypadku pożaru?

Odpowiednio rozlokowane klapy przewietrzające znacznie zwiększają bezpieczeństwo pożarowe. Zadaniem urządzenia jest zwiększenie ewentualnych dróg ewakuacyjnych oraz skracania przejść. Klapa oddymiająca nie tylko odprowadza z budynku nadmiar dymu, ale również nadmiar ciepła, dzięki czemu, chroni konstrukcję przez nadmiernym nagrzewaniem. Klapa oddymiająca z funkcją wyłazu dachowego odprowadza szkodliwe gazy, dzięki czemu, w dolnych obszarach korytarzy można swobodnie oddychać. Poprawia to również widoczność, co jest niezwykle istotne przy ewakuacji.

Klapa oddymiająca z funkcją wyłazu jest dużym udogodnieniem dla służb ratowniczych, które są w stanie zarządzić efektywną ewakuację całego budynku. W ten sposób rośnie szansa zażegnania zagrożenia bez ponoszenia ofiar w ludziach. Klapa dymowa z funkcją wyłazu odprowadza palne substancje znajdujące się w dymie, co obniża temperaturę, a jednocześnie, zmniejsza ryzyko wystąpienia zjawiska rozgorzenia.

Budowa klap dostosowana do specyfiki budynku

Podstawę klapy wykonujemy ze stali ocynkowanej, którą na życzenie Klienta możemy pomalować proszkowo na dowolny kolor w palecie RAL. Ramy aluminiowe oraz pokrycie z wysokiej jakości poliwęglanu komorowego tworzą wytrzymały produkt o wysokich walorach estetycznych. Zwykle wykorzystywane są klapy okrągłe i prostokątne, a ich dokładna konstrukcja jest w pełni dostosowana do specyfiki budynku. Klapy dymowe aluminiowe są bardzo lekkie, a zarazem wytrzymałe, dzięki czemu, doskonale wywiązują się ze swoich zadań, nie obciążając dachu.

Jak już mówiliśmy, podczas pożaru, klapy są otwierane automatycznie przez napęd elektryczny lub pneumatyczne. Urządzenie może zostać wyposażone także w mechanizm ręczny, dzięki czemu, istnieje możliwość regulacji klapy w codziennej eksploatacji, co przyczynia się do lepszej wentylacji oraz klimatyzacji budynku.


Potrzebujesz odpowiedniego rozwiązania dla swojej firmy?

Skontaktuj się teraz z naszym konsultantem.

Skontaktuj się z nami